poniedziałek, 25 kwietnia 2016
O mobilach słów kilka...
Zgodnie z zasadą Montessori starannie dobrane mobile są ważna częścią pierwszego dziecięcego otoczenia. Są zaprojektowane dla dziecka, które nie sięga (w domyśle po coś) z zamiarem chwycenia. Są zawieszone poza zasięgiem dziecka tak, aby nie mogło dotknąć mobila, ale na tyle blisko, by mogło się na nim skupić (swój wzrok).
Istnieje specjalna seria mobili do chwytania i ciągnięcia, kiedy dziecko jest gotowe, ale o tym kiedy indziej.
"W ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecka mobile nad łóżkiem pomagają mu rozwijać umiejętność odkrywania świata wizualnie. Dziecko stopniowo rozwija skupienie, ostrość wzroku na poruszającym się obiekcie, potrafi go śledzić, postrzega kolor i głębie. Mobile zmieniane są co dwa tygodnie lub tak, aby przyzwyczaić dziecko do niego i dopasować go do progresywnego (postepujacego) rozwoju wzrokowego . Dlatego pierwszy mobil przedstawia płaskie czarno-białe kształty geometryczne i światło odbite od białej kuli. kolejne to trzy ośmiościany z kolorowego papieru metalicznego w trzech podstawowych kolorach; pięć styropianowych kul pokrytych nićmi do haftowania w odcieniach tego samego, wybranego koloru i na końcu stylizowane figurki z metalicznego bądź holograficznego papieru, które poruszają się przy najmniejszym ruchu powietrza" (Montessori from the start).
Celem mobili w otoczeniu niemowlęcia jest:
- zachęcenie do skupienia i koncentracji
- dostarczenie wrażeń wizualnych
- kształcenie zmysłu estetycznego
Wiele z mobili można wykonać samodzielnie. A o to te, które zrobiłam (bądź zrobię) dla Hanulki, wraz z podaniem wieku, dla którego są przeznaczone:
- Mobil Munari (3-6 tygodni)
- Octahedron Mobile - ośmiościany (5-8 tygodni)
- Mobil Gobbi (7-10 tygodni)
- Dancers mobile - tancerze (8-12 tygodni).
Jak je wykonać dowiecie się już wkrótce :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz